empty

2 lutego odbyła się II eliminacja tegorocznego Pucharu Zimowego. Tym razem zawodnicy z całej Polski spotkali się na Pasterniku w Krakowie, gdzie przyszło im się zmierzyć nie tylko z 30-figurkowym torem ułożonym przez Krakowski Klub Strzelectwa Terenowego, ale także z fatalną pogodą.

Ostatnie kilka dni stały pod znakiem znów wysokiej, jak na zimę, temperatury. Na Pasterniku nie brakowało śniegu, ale niestety kilka stopni powyżej zera oraz zachmurzone niebo zaserwowały zawodnikom deszcz, który trwał praktycznie przez całe zawody. Nie brakowało także mgły, która pojawiała się i znikała w dowolnym miejscu toru oraz na dowolnym dystansie. Na szczęście wiatr praktycznie nie utrudniał rywalizacji.

Pomimo fatalnej pogody, organizatorzy nie mogą narzekać na frekwencję, choć wielu zawodników zarejestrowanych na liście startowej zdecydowała się jednak na pozostanie w domach. Mimo to czołówka w poszczególnych konkurencjach stawiła się praktycznie w komplecie.

30-figurkowy tor z dostawionymi celami dla konkurencji FT okalał cały Pasternik. Tym razem zabrakło wieży, bowiem organizatorzy zdecydowali się nie wchodzić na największe pole rzutkowe, dzięki czemu po raz kolejny - na wydawać by się mogło - wyeksploatowanym już terenie kompleksu strzelnic, zawodnicy spotkali się z nowym ułożeniem celi i charakterystyką toru. Wypada zaznaczyć, że większość figurek została ustawionych daleko lub bardzo daleko.

Najtrudniejszym celem zawodów okazał się względnie prosty „stojak” na 25m, gdzie strzelano do HZ 35mm. Tor nie był zbyt trudny o czym świadczy dość duży odsetek celnych trafień na drugim najtrudniejszym celu na tych zawodach - 46% na stanowisku numer 4, gdzie zawodnicy musieli się zmierzyć z 25-tką na 36m. Mimo to komplet nie padł, choć aż 5 zawodników w HFT1 zdobyło 58 na 60 możliwych punktów.

W HFT1 zwycięstwo po dogrywce odniósł Przemysław Porębski, który pokonał Witolda Bojanowskiego i Tomasza Kocembę, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Do dogrywki stanęli także Sławomir Czapla oraz Jarosław Majda, ale odpali po drugiej rundzie. Prowadzenie w całym cyklu utrzymał Błażej Gąsior, który ma minimalną przewagę nad Przemysławem Porębskim.

W kategorii sprężyn za nieudane zawody w Łazach zrewanżował się Grzegorz Iwaniak, który jednym punktem wyprzedził wicemistrza Europy w tej klasie, Dariusza Kidę. Trzecie miejsce zajął Jacek Łabęcki, który walkowerem zwyciężył w dogrywce, na której nie pojawił się Grzegorz Krupa. Pod nieobecność Stefana Szczepańczyka na prowadzenie w HFT2 wyszedł Dariusz Kida, który w generalce ma dużą przewagę nad pozostałymi zawodnikami.

W FT zwyciężył Grzegorz Grabowski, który wyraźnie wyprzedził Dariusza Szybista i zwycięzcę zawodów otwierających Puchar Zimowy 2014, Dariusza Rupa. W Krakowie zabrakło obrońcy tytułu sprzed roku, Rafała Roznera, który dwa tygodnie temu zajął drugie miejsce w Łazach. W klasyfikacji generalnej po dwóch z pięciu eliminacji przewodzi obecnie Grzegorz Grabowski, który nieznacznie wyprzedza Dariusza Rupa.

W klasie juniorów starszych najlepszy okazał się Szymon Bojanowski, którzy wyprzedził Pawła Buckiego i Dominika Kozika, pokazując, że znów będzie faworytem do ostatecznego triumfu w Pucharze Zimowym. Podobnie rzecz ma się w klasie juniorów młodszych, gdzie zdecydowane zwycięstwo odniosła Weronika Klimunt. Ze stratą paru punktów za „Werą” uplasowali się Bartek Kobyłecki i Karina Łyszczek. Tytuł najlepszej kobiety trafił do Aleksandry Rak. Tym razem nie został wyłoniony najlepszy senior, bowiem zarówno Kazimierz Jagosz, jak i Mieczysław Cupiał zeszli z toru przed zakończeniem zawodów.

W klasie drużyn pomimo nieobecności jednego z zawodników oraz awarii karabinka drugiego, triumfowała JURA Team Kolba.pl A w składzie Grzegorz Grabowski, Sławomir Czapla, Paweł Grabowski, Damian Straszak i Paweł Cholewka, która jednym punktem wyprzedziła drużynę gospodarzy, KKST (Paweł Minorowicz, Tomasz Kocemba, Krzysztof Szczurek, Mariusz Szram, Dariusz Szybist). Trzecia lokata, ale z dużą stratą do liderów tych zawodów, przypadła w udziale e-Tawernie (Dariusz Kida, Daniel Kozioł, Tomasz Żebracki, Wacław Stamirski, Artur Kowalik). Słabo pod nieobecność Rafała Roznera spisał się BeskidTeam A, który stracił w klasyfikacji generalnej pozycję lidera na rzecz JURA Team Kolba.pl A, spadając aż na 5. miejsce!

Klasyfikacja generalna PZ'20:


26.01.2020
 - Zabrze | WYNIKI
09.02.2020 - Jaworzno | WYNIKI
23.02.2020 - Bohumin | WYNIKI
08.03.2020 - Mikstat | WYNIKI
13.12.2020 - Łazy | WYNIKI
Liczone 3 z 5 zawodów

Organizatorzy PZ'20: